Léčebné lázně Jeseník

Lázně Priessnitz v Jeseníku leží uprostřed nedotčené přírody Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. Ve svém názvu nesou jméno svého zakladatele Vincenze Priessnitze a jsou vůbec prvním vodoléčebným ústavem světa. Unikátní klima pozitivně působí především na onemocnění dýchacích cest, štítné žlázy i psychických poruch.

Lesní bar

Lesní Bar uprostřed lesa sloužící k občerstvení unavených turistů na trase z vrcholu Smrk do Horní Lipové. Pivo se chladí v potoce. Kávu či čaj si můžete uvařit na plynovém vařiči. V nabídce jsou také sušenky a jiné laskominy. Nikdo tu však nekasíruje. Platí se do pokladničky. Krásná myšlenka s vírou v lidskou poctivost uprostřed Rychlebských hor.

Faunapark Horní Lipová

Jeden z nejmenších zooparků v Česku se nachází v obci Horní Lipová. Bývalý statek byl přetvořen na penzion či hospodu. Na rozlehlé zahradě pak vznikla z lásky ke zvířatům a pro pobavení či oddech návštěvníků malá zoologická zahrada s názvem Faunapark.

Kaltenštejn

Zřícenina hradu z 13. století připomínaného poprvé r. 1295. Vystřídal několik majitelů. V roce 1505 byl vratislavskými biskupy zbořen a stavební materiál použit na přestavbu javornického hradu. Dodnes je zachována jen severní obranná zeď a poškozená válcová věž. K hradu se váže pověst o zlé hraběnce, která byla zakleta v bílou paní.

Boží hora

Pověst praví, že na vrchol Boží hory někdo přinesl obraz Panny Marie už ve 12. století, nicméně první barokní kaple byla na Boží hoře vystavěna v r. 1713. Kostelík byl dřevěný a okolí bylo ještě kryto dřevěným přístřeškem. V r. 1784 bylo výnosem Josefa II. poutní místo zrušeno a obraz Panny Marie přenesen do kostela ve Skorošicích. Tento kostel vyhořel r. 1833 a i obraz vzal za své. Nicméně tradice poutí na Boží horu pokračovala. V roce 1878 byla započata stavba novogotického kostelíka

Lom Rampa

Jeden z dominantních a často navštěvovaných lomů v Černé Vodě, jehož hlavní zvláštností je naříznutá vysoká kolmá stěna, podle níž vždy lehce odlišíte tento lom od ostatních. Přítomnost několika dalších lomů, na nichž se stále těží, činí toto místo velmi zajímavým.

Lom Vycpálek

Pravděpodobně nejznámější žulový lom Vycpálek je jako jediný opatřený při vstupu žulovým pomníkem s vyobrazením zakladatele Jana Vycpálka. Lom zabírá v různých úsecích téměř celý prostor kopce. Lom najdete východně od obce Vápenná po levé straně komunikace vedoucí do osady Zelená Hora.

Venušiny misky

Venušiny misky jsou od roku 1970 národní přírodní památkou. Kopec Smolný, na kterém se Venušiny misky nacházejí, představuje tzv. ostrovní horu, vzniklou v tropickém třetihorním podnebí. Jde o jedinečný geomorfologický výtvor s kulovitou odlučností žuly. Ve skalních útvarech jsou vyvinuty pozoruhodné tvary jako skalní mísy, křesla a výklenky, jejichž vznik je podmíněn erozním účinkem dešťové vody a již zmiňovanou kulovitou odlučností žuly.

Pišťala

Skalní útvar v lese asi 1 km západně od zříceniny hradu Kaltenštejn dokumentuje zvětrávání terénních útvarů v žule. Drobné tvary jako skalní mísy, sedadla, žlábky patří k nejlépe vyvinutým a dochovaným v České republice.

Letní koupaliště Velká Kraš

Na okraji obce Velká Kraš se nachází koupaliště s bazénem o rozměrech 25 x 10 metrů. Koupaliště s 50 m bazénem, travnatou plochou na opalování a hřištěm vhodným na míčové sporty. Provozní doba je dle počasí od června do září od 9 do 19 hodin.